Ana Sayfa İBB for English  
 
İstanbul Hali’nde sektörle ilgili mevzuat ele alındı
04 Nisan 2012 10:00
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hal Müdürlüğümüzün ev sahipliğinde; İstanbul Ticaret Odası, İSMEYDER, AYMESKİAD ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından organize edilen toplantıda, İç Ticaret Müdürlüğü Daire Başkanı Dursun Coşkunçelebi, yeni Hal Yasası ve Hal Kayıt Sistemi ile ilgili esnafların sıkıntılarını dinleyerek, sorularını yanıtladı.
 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hal Müdürlüğümüz, meyve sebze sektör temsilcilerini Bayrampaşa Yaş Meyve ve Sebze Hali’nde bir araya getirmeye devam ediyor. Daha önce ulusal market temsilcileri ile esnaf temsilcilerinin bir araya gelmesine öncülük eden Müdürlüğümüz, son olarak da İstanbul Ticaret Odası, İSMEYDER, AYMESKİAD ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından organize edilen ve yeni Hal Yasasının ele alındığı toplantıya ev sahipliği yaptı.
Bayrampaşa Yaş Meyve ve Sebze Hali Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Müdürlüğü Daire Başkanı Dursun Coşkunçelebi, Hal Müdürümüz Bayram Ali Çakıroğlu, İTO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Develioğlu, TÜSEMKOM Başkan Yardımcısı Sedat Toktürk, İSMEYDER Başkanı Nevzat Dayan, AYMESKİAD Başkanı Mevlüt Yılmaz, İç Ticaret Müdürlüğü Gümrük ve Ticaret Müfettişi Hakan Çalış,  Müdür Yardımcılarımız Ahmet Hüsrev Köse, Ruhi Ergan, Tahsin Aksoy, Bilal Başar, Celal Özden ve çok sayıda esnaf katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan TÜSEMKOM Başkan Yardımcısı Sedat Toktürk, yeni yasayı hazırlayan bakanlığın temsilcileri ile esnafların böyle bir organizasyonla bir araya gelmesinin önemli olduğunu ve toplantının verimli geçeceğini düşündüğünü kaydetti.

Ardından bir konuşma yapan İTO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Develioğlu, yürürlüğe giren yani yasanın kayıt dışının ve kanunsuzluğun önüne geçilmesi için önemli bir adım olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü; “2023 yılında ülke olarak hedefimiz 500 milyar dolar ihracat. Bu hedefe ulaşmamız için sizlere ihtiyacımız var. Sebze ve meyve sektörüne baktığımızda sadece yüzde 5 ihracat yaptığını görüyoruz. Bu çok vahim bir durum. Biz 500 milyar dolar hedef koyuyoruz ve dünyanın sayılı sektörlerinden biri olan sebze ve meyve sektörüne sahibiz, o kadar fazla üretim yapıyoruz ancak ürettiğimizin ancak yüzde 5’ini ihraç edebiliyoruz. Bir diğer rakama baktığımda içim kan ağlıyor. Sektörümüz ürettiğinin yüzde 25’ini de pazara gelmeden heba ediyor. Ben inanıyorum ki bu yasa bunların önüne geçecek.”

Konuşmaların ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Müdürlüğü Daire Başkanı Dursun Coşkunçelebi, sektör temsilcileri ile çeşitli bölgelerde düzenlenen toplantılarla bir araya geldiklerini söyledi. Hal Kayıt Sistemi ile ilgili zaman zaman sıkıntı yaşandığını ancak bunun giderildiğini de dile getiren Coşkunçelebi, yazılımın daha iyi çalışmasının sağlanması için çalışmalarının da sürdüğünü kaydederek, “Yazılım haricinde ayrıca yönetmeliğin hazırlanması için çalışmalarımız devam ediyor. Pazarcıların ardından da balıkla ilgili bir düzenleme gerçekleştireceğiz. Hallerin işleyişi ile ilgili yönetmelik çalışması olduğunu ve hazırlanan taslağı yayınlayarak görüş ve önerileri alıyoruz. Daha sonra yeniden ele alacağız” dedi.

Daha sonra İç Ticaret Müdürlüğü Daire Başkanı Dursun Coşkunçelebi ile İç Ticaret Müdürlüğü Gümrük ve Ticaret Müfettişi Hakan Çalış, esnafların yeni yasa, Hal Kayıt Sistemi ve yaşadıkları sıkıntılarla ilgili sorularını yanıtladı.

 
Skip navigation links
GDO Nedir?
Organik Tarım
Euro Gap
AB Ortak Tarım Politikası
Hal Tanıtım
Dünya Haller Birliği Üyesi İstanbul
Hal Yasası ve Yönetmelikleri
Fotoğraf Albümü
Hal Müdürlüğü İçinde Faaliyet Gösteren Sosyal Tesisler
Ödüllerimiz
Hizmet Standartı Tablosu
Hal Stratejik Plan
Hal Fiyatları
İlgili Linkler
Duyurular

3 Günlük Hava Tahmini