Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
Ana Sayfa İstanbul' da Hava Afet Bülteni Yayınlar Deprem Önlemleri Son DepremlerJaponya ile" Afet Önleme ve Afet Yönetimi" sempozyumu.
Haber Tarihi : 29.02.2012
SAAT:19.00
Resim Galerisi
( 1 / 5 )

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi ile Japonya İstanbul Başkonsolosluğunun ortaklaşa düzenlediği, Japon uzmanların ve bölgedeki yerel yönetim yetkililerinin katıldığı deprem ve felaketleri önleme konulu seminerde deprem felaketi öncesinde alınabilecek önlemler tartışıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş 15 Aralık’ta Japonya Başkonsolosu Katsuyoshi Hayashi ile yapmış olduğu görüşmede, afet önleme ve yönetimi konusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi ve Japonya İstanbul Başkonsolosluğu işbirliğinde İstanbul’da bir seminer düzenlenmesi karalaştırılmış ve tüm ilçe Belediyelerinin Afet yönetiminden sorumlu yetkililerinin konferansa gözlemci ve dinleyici olarak katılması talep edilmiştir.
 
 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi  Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) ve Japonya Başkonsolosluğu işbirliğinde, 29 Şubat 2012 Çarşamba günü saat 14:00 ile 18:00 arasında İSKİ Genel Müdürlüğü Aksaray Hizmet Binası Konferans Salonunda gerçekleşen “Afet Önleme ve Yönetimi” konulu seminere,  Genel Sekreter Yardımcısı Köksal Tandıroğlu, AKOM Başkan Yardımcısı ve İtfaiye Daire Başkanı Ali Karahan, AKOM Müdürü Turgay Gökdemir, Japonya İstanbul Başkonsolosu Katsuyoshi Hayashi, Tokyo  Teknoloji Üniversitesi  Fahri Profesörü Prof.Dr. Yoshimori Honkura , Shichigahama Belediye Başkan Yardımcısı Masami Taira, JICA Türkiye  Ofisi Başkanı Akio Saito, ilçe belediyeleri  ve belediyemizin ilgili birim yetkilileri ile üniversitelerden konu ile ilgili öğretim üyeleri katıldı.

 
 

Japonya İstanbul Başkonsolosu Katsuyoshi Hayashi’nin açılış konuşması yaptığı konferansta AKOM Başkan Yardımcısı ve İtfaiye Daire Başkanı Ali Karahan Belediyemizin Afet Yönetimi konusundaki kapasitesi ile ilgili ayrıntılı bilgi verdi.  Kuzey-Doğu Japonya depremini genel bir bakışla değerlendiren ve tecrübelerini paylaşan Tokyo Teknoloji Üniversitesi Fahri Profesörü Prof.Dr. Yoshimori Honkura, Japonya Depreminin Japonyanın Pasifik Kıyılarında 600 km uzunlukta 200 km genişliğinde bir alanı etkilediği ve ürettiği enerji bakımından bin yılda bir oluşma ihtimali olan çok büyük bir deprem olduğunu ifade etti.

Japonya depreminde en fazla zararı almış Shichigahama şehri Belediye Başkan Yardımcısı Masami Taira, afet önleme konusunda yaptıkları hazırlıklarını, deprem tecrübelerini ve çıkarılan dersler hakkında bilgi verdi. Toplantının son konuşmasını yapan JICA Türkiye Ofisi Başkanı Akio Saito, Türkiye ve İstanbul’da deprem felaketlerini önleme çalışmalarına yaptıkları destekler ve işbirliği konularında bilgi vererek sorulan soruları cevapladı.
 
 
Oldukça verimli geçen sempozyumun sonunda taraflar karşılıklı fikir alışverişinde bulundu. Çalışmalarda çok iyi bir işbirliği geliştirildiğine dikkat çeken Türk ve Japon yetkililer bundan sonraki çalışmalarda da işbirliğinin devam etmesi kararı aldı.
 


english iletişim site haritası İBB İBB