ANASAYFA | İBB  
 
Skip navigation links
KADIN KOORDİNASYON MERKEZİ

 

HİZMETLERİMİZ

• SOSYAL YARDIMLAR

a) Nakdi Yardımlar
b) İlaç (tıbbı) Yardımlar

• KADIN ve AİLEYE YÖNELİK YARDIMLAR

a) Alışveriş Kuponu Yardımı
b) Eşya ve Giyim Yardımı
c) Eğitim ve Seminer

SOSYAL YARDIMLAR BİRİMİ

NAKDİ YARDIM
İstanbul’da ikamet eden, sosyal güvencesi veya yeşil kartı olmayan, mağduriyetlerini muhtarlıklardan aldıkları fakirlik
belgesi ile belgeleyen kişilerin, nakdi yardımdan faydalanabilmesi için merkezimize şahsen başvuruda bulunması gerekmektedir.  

Yapılan başvuru sonrası müdürlüğümüz tarafından görevlendirilen sosyal çalışmacıların yerinde yaptığı incelemede Değerlendirme Kurulu tarafından uygun bulunan şahıslara randevu verilerek gerekli yardım yapılmaktadır.

İLAÇ YARDIMI
Sosyal güvencesi veya yeşil kartı olmayan, mağduriyetlerini muhtarlıklardan aldıkları fakirlik belgesi ile belgeleyen ve ilaç
yardımı talep eden kişilerin istekleri, imkânlar ölçüsünde karşılanmakta, sürekli ilaç kullanma mecburiyeti olan hastalardan ise Sağlık Kurulu Raporları istenmektedir.

 

KADIN KOORDİNASYON MERKEZİ

ALIŞVERİŞ KUPONU
“Bir elin yaptığı iyilikten diğer elin haberi olmaması” ilkesine dayanarak hazırlanan kupon sistemiyle, bugüne kadar
kolilerle yapılan gıda yardımlarının yerine, çok daha fazla sayıda ihtiyaç sahibine ulaşmak ve yardım edilen kişilerin istedikleri ürünü seçmesine imkân tanımak amacıyla alışveriş kuponu dağıtım uygulaması başlatılmıştır. İhtiyaç oranlarına göre gruplandırılan yoksul ailelerimize bu yardımlar periyodik olarak ulaştırılmaktadır.

Gıda ve diğer market ürünlerine ihtiyacı olan ailelere ihtiyaçlarına göre kupon verilmektedir. Kupon çalışmasında, tespit çalışmasında kullanılan “Sosyal Doku Programı” ile koordineli çalışan “Kupon Programı” kullanılmaktadır. Anlaşmalı marketlerde geçerli olan “Alışveriş Kuponu” üzerlerinde ait oldukları ailelerin TC Kimlik No’ları bilgisi olması dolayısı ile başkaları tarafından kullanılmaları ve suiistimal edilmeleri önlenmektedir.


SAĞLIK YARDIMI
Gezici ekiplerimizin yerinde tespit raporu sonucu sağlık yardımına ihtiyaç duyanlara; muayene imkânı sağlanmakta, ilâç
yardımı yapılmakta, bu kişilerin yeşil kart edinmelerine yardımcı olunmakta ve kişiler hastanelere yönlendirilmektedir.

Ayrıca Büyükşehir Evde Bakım Ünitesi ve diğer ilgili birimlerle iş birliğine gidilmektedir. Kimsesiz hastalar ile Merkezimizin elemanları bire bir ilgilenmekte ve hastane işlemlerini takip etmektedirler.

GİYSİ, EŞYA VE MEFRUŞAT YARDIMI
Hayırsever vatandaşlarımızın ikinci el eşya ve giysi yardımları kısa süre içerisinde adreslerinden teslim alınmakta,
merkezimiz bünyesinde bulunan atölyelerde gerekli işlemlerden geçirildikten sonra, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.

Ayrıca merkezimiz evlenecek olan çiftler için gelinlik ve damatlık yardımı yapmaktadır.


EĞİTİM VE SEMİNER
Kadın Koordinasyon Merkezi yürüttüğü yardım çalışmalarının yanı sıra kadınla ilgili birçok konuda aktif rol oynamaktadır.
2007 yılında faaliyete başlayan Bakırköy Eğitim Birimi’nde kadınlara yönelik seminer ve meslek edindirme kursları düzenlenmektedir.

KKM - ÇATOM El Ürünleri Sergisi
Kadın Koordinasyon Merkezi ve GAP İdaresi Çok Amaçlı Toplum Merkezleri’nin (ÇATOM) ortak çalışmalarıyla hayata
geçirilen sergi ile doğudan İstanbul’a kadın elini uzattık. 2005 yılından bu yana her yıl gerçekleştirdiğimiz sergilerle kadınların, yerelden evrensele kültür taşıyıcılığına katkı sağladık.

 

 

 

Sağlık Köşesi
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi - Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı - 2010