ANASAYFA | İBB  
 
Skip navigation links
KADIN KOORDİNASYON MERKEZİ

 

SOSYAL HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ BİRİMLERİ

SOSYAL YARDIMLAR BİRİMİ

İstanbul’da ikamet eden muhtaç ailelere imkânlar doğrultusunda nakdi yardım ve tıbbi yardım yaparak
onların yaralarına merhem olmaya çalışılmaktadır. Amaç, ihtiyaç sahibi yoksul vatandaşlara  mümkün olduğunca daha iyi
hizmet vermek, onların dertlerine ortak olmak ve yardımlarımızla çözüm yolları üreterek  sıkıntılarını asgariye indirmektir.
 
MÜRACAAT

Şahıslar, ikamet ettikleri mahalle muhtarından alacakları fakirlik ilmühaberi, kimlik fotokopisi ve sıkıntılarını ifade eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na hitaben yazılmış bir dilekçe ile bizzat müracaat edebilirler. Bilgisayar ortamına aktarılan müracaatlar, müdürlük personeli tarafından yerinde incelenmekte, Değerlendirme Kurulu tarafından uygun bulunan şahıslara randevu verilerek gerekli yardım yapılmaktadır.

İNCELEME

Müdürlük tarafından görevlendirilen tespit elemanları, gerek görüldüğü takdirde şahısların adreslerine giderek; komşularından, çevre esnaftan, muhtarlıklarından bilgi alarak ve bizzat kendileri ile ikametgâhlarında görüşerek,  haklarında Sosyal İnceleme Raporu tanzim etmektedirler. Kadın Koordinasyon Merkezi'nin yapmış olduğu inceleme ve araştırma raporları da alınmakta ve Sosyal Yardım Birimi'nde muhafaza edilmektedir. Şahısların beyanlarında sosyal güvencelerini içeren bilgiler var ise konuyla alakalı belgeler istenmekte ve evrakına eklenmektedir.

 

 

İLETİŞİM BİLGİLERİ

ADRES :  Topçular Mah. Beylerbeyi Cad. Bostanaralığı Sk. İETT Garaj Yanı Eyüp/İSTANBUL                    
SANTRAL TELEFON :  212 453 73 99
FAKS   :  0212 521 82 90 – 0212 521 82 75

 

KADIN KOORDİNASYON MERKEZİ

“Komşusu açken, tok yatan bizden değildir” anlayışı ile tüm İstanbul kadınlarını kucaklayan bir “sevgi merkezi” olmak amacıyla çalışmalarını sürdüren Kadın Koordinasyon Merkezi; kadının ve ailenin İstanbul’da yaşadığı zorluklar, beklentiler ve uyum sorunlarıyla ilgili çözümler üretmek maksadıyla projeler yapmakta ve hayata geçirilmektedir.

Kadın Koordinasyon Merkezi yürüttüğü yardım çalışmalarının yanı sıra kadınla ilgili birçok konuda aktif rol oynamaktadır.

2007 yılında faaliyete başlayan Bakırköy Eğitim Birimi’nde kadınlara yönelik seminer ve meslek edindirme kursları düzenlenmektedir.

Özel günlerde kadınlara özel programlar hazırlayan merkez aynı zamanda sergiler düzenlemekte ve çocuklara özel projeler gerçekleştirmektedir.

YARDIM SÜRECİ

Başvuru Aşaması

İhtiyaç Sahibi Aileler 0212 444 00 93 nolu danışma hattımız üzerinden, merkezimize bizzat başvurarak, muhtarlıklar ve çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ya da gezici saha ekiplerimiz tarafından durumlarını merkezimize ileterek, kurumumuza başvurmuş oluyorlar.

Başvurunun Tespiti

Yapılan başvurular, kurulan gezici ekip sistemi ile, İstanbul’un tüm bölgelerinde sürekli görev yapan, uzman saha ekiplerimizce bizzat yerinde aile ziyaretleri ile tespit ediliyor. Sosyal İnceleme Çalışmaları, kuruma başvuruda bulunan tüm ailelerin evlerinde ziyaret edilerek durumlarının ayrıntılı olarak taşınabilir bilgisayarlar ile sisteme kayıt edilmesine dayanıyor. “Sosyal doku projesi” adı ile oluşturulan program sayesinde tespiti yapılan ailelerin bütün bilgileri sistemde kayıt altına alınıyor. Özellikle bireylerin TC. Kimlik No’ları ile sisteme kayıt edilmiş olması, tekrarlı kayıtları ve suistimal edilecek açıkları devre dışı bırakmış oluyor.

Yardım Kararlarının Verilmesi

Yapılmış olan tespitler neticesinde ailenin yardım edilmeye uygun kriterlerde olması durumunda, uzman saha ekiplerimizce tespit edilen ailelere Belediyemiz Sosyal İşler ve Yardım Esasları Yönetmenliği hükümlerine göre faaliyet gösteren Değerlendirme Kurulu Kararı doğrultusunda yardım kararı verilir. Yardım kararı verilmiş olan aileler belirli periyotlarla yine saha ekiplerimiz tarafından ziyaret edilip o anki ihtiyaçları ve durumları tespit edilir. Merkezin yaptığı yardımlar bir kerelik olmayıp yıl bazında belirli periyotlarla tekrarlanmaktadır.

Yardımların Ailelere Ulaştırılması

Yardım yapılacak olan ailelerimize yardımlarımız, merkezimizin saha ekipleri tarafından ulaştırılıyor.

 

İLETİŞİM BİLGİLERİ

ADRES :  Silivrikapı Mh. Hisaraltı Sk. No:19 Fatih                    
SANTRAL TELEFON :  0212 444 00 93
FAKS   :  0212 588 36 00


 

Sağlık Köşesi
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi - Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı - 2010