ANASAYFA | İBB  
 

2003 yılında 2 merkezle başlayan hizmetimiz,

2015 yılı itibari ile;

·         20 Sağlık Tarama Merkezi,

·         20 Psikolojik Danışmanlık Merkezi 

·         Saha Çalışmaları  ile

·         İSADEM merkezlerimizde

İstanbul’da gelişerek devam etmektedir.

Kadın ve Aile Sağlığını Koruma Hizmetleri 4 farklı alanda hizmet vermektedir.

Sağlık Tarama Hizmetleri; 20 Kadın ve Aile Sağlığı Merkezinde sağlık tarama ve sigara bıraktırma danışmanlığı hizmetleri verilmektedir.

 Bu hizmetler;

·         Rahim ağzı Kanseri Taraması (Serviks Kanseri)

Ulusal serviks kanseri tarama standartları uygulanmaktadır. Taramada  HPV/Pap smear yöntemi kullanılmaktadır.

·         Meme Kanseri Taraması

Ulusal meme kanseri tarama standartları uygulanmaktadır. 3 Görüntüleme Merkezimizde mamografi çekimleri dijital mamografi cihazı ile yapılmaktadır.

 

·          Kolon Kanseri Taraması

Ulusal kanser tarama standartları uygulanmaktadır. Gaitada gizli kan yöntemi kullanılmaktadır. Test sonucu pozitif çıkanlar ileri tetkik için bir üst sağlık kurumuna yönlendirilmektedir.

·         Sigara Bıraktırma Danışmanlığı Hizmeti

                Her yaştan kadın ve erkeğe sigaranın zararları konusunda farkındalık oluşturmak ve sigara bırakma çalışmalarına destek sağlamak amaçlı yardımcı sağlık personeli tarafından danışmanlık hizmeti verilmektedir.

 

Sağlık Tarama Merkezleri;

 Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri; 20 Psikolojik Danışmanlık Merkezimizde ailelere, çocuklara ve bireylere yönelik psikolojik danışmanlık ve destek hizmetleri verilmektedir.

Psikolojik Danışmanlık Hizmetlerinin amacı; aile fertlerinin hem kendi içlerinde hem de diğer insanlarla yaşadıkları problemlerin belirlenmesine ve giderilmesine yardımcı olmaktır.

Hizmetlerimiz,

 Çocuk ve Ergen Psikolojik Danışmanlık Hizmeti 

·         Psikolojik Değerlendirme: Her gelen çocuğun ön değerlendirmesi yapılarak, psikoterapi ihtiyacının olup olmadığının belirlenmesi, gerekli yönlendirmelerin yapılması, psikoterapi ihtiyacı durumunda yapılacak psikoterapinin yapılandırılması

·         Psikoterapi: Oyun terapisi, bilişsel davranışcı terapi, Çözüm odaklı terapi, ve EMDR başta olmak üzere çeşitli psikoterapi yöntemleri ile çocuğun sorununa yönelik çalışmalardır 

·         Gelişim Testi ve psikolojik değerlendirme testleri: Güvenilirlik ve geçerlilik çalışması yapılmış psikolojik değerlendirme testleri ile bireyin değerlendirilmesidir.

 

 

Yetişkin Psikolojik Danışmanlık Hizmeti

·         Psikolojik Değerlendirme: Her gelen bireyin ön değerlendirmesi yapılarak, psikoterapi ihtiyacının olup olmadığının belirlenmesi, gerekli yönlendirmelerin yapılması, psikoterapi ihtiyacı durumunda yapılacak psikoterapinin yapılandırılması

·         Psikoterapi: Çözüm odaklı terapi, stratejik aile terapisi ve EMDR başta olmak üzere çeşitli psikoterapi yöntemleri ile bireyin sorununa yönelik çalışmalardır. 

 

Saha  Eğitim Hizmetleri

Birey ve kurumlardan gelen talep doğrultusunda psikolog ve sağlık eğitimcileri tarafından ruh ve beden sağlığı konusunda eğitimler sahada yürütülmektedir.

Sağlık Eğitim Çalışmaları

              Ruh, beden ve çevre sağlığın korunması, iyileştirilmesi, geliştirilmesi amacıyla merkez ve sahada verilen sağlık eğitimleri, bireysel-grup ve seminer tarzında yürütülmektedir.

 Koruyucu Psikoeğitimsel Çalışmalar

            Psikolojik Danışmanlık Merkezleri dışında, sorun oluşmadan kişilerin bilgilendirilmesi ve hayatla başa çıkmalarına dayalı donanımların oluşturulması amacıyla koruyucu ruh sağlığı eğitimleri verilmektedir. İhtiyaçtan doğan koruyucu ruh sağlığı eğitimleri 2011 yılında 5 psikolog ile sahada pilot uygulama olarak yürütülmeye başlanmıştır.

Milli Eğitime bağlı okullarda, İl Müftülüğüne bağlı eğitim kurumlarında, İtfaiye, İl Emniyet Müdürlüğüne Polis okullarında, Kamu ve Özel kurumlarda güvenli davranış becerileri, ana-baba okulu, iletişim becerileri, öfke kontrolü, stres yönetimi gibi konularda psikoeğitimler verilmektedir.

Aile Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri (İSADEM)

             Ev ziyaretleri ile bölge halkının sosyal ve sağlık bilgileri analiz edilip, tespit edilen ihtiyaçlar doğrultusunda gerekli sağlık, sosyal, çevre ve mental eğitimler merkez veya merkez dışında  verilmektedir

Ailelerin sağlıklı ve mutlu yaşam sürmeleri için,

  • Eğitim, hukuk, iktisat, medya ve sağlık alanlarında hizmetlerden daha etkili yararlanmalarına,
  • Aile içi süreçlerini işlevselleştirerek aile yaşam kalitelerinin artmasına,
  • Sahip olduğu her türlü kaynağı etkili bir şekilde yönetmelerine ve karşılaşabilecekleri çeşitli risklere yönelik önlemler almalarına, sorunları önleme ve çözme kapasitelerinin geliştirilmesine katkı sağlayacak,

Koruyucu- önleyici, eğitici-geliştirici programlar uygulanmaktadır.

 Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezlerimiz;

Hizmet Sunum Koşulları

İstanbul Aile Danışmanlık ve Eğitim hizmeti (İSADEM) başvuruları haricinde, diğer tüm hizmetlere ALO 153/4 aranıp istenilen en yakın merkeze randevu alınabilmektedir.

 Verilen hizmetlerin tümü ÜCRETSİZ’dir.

 Sağlık Tarama Merkezlerinde;

·         30-65 yaş arası(30 ve 65 yaş dahil) kadınlara rahim ağzı kanseri taraması,

·         40-69 yaş (40 ve 69 yaş dahil) arası kadınlara meme kanseri taraması,

·         50-70 yaş kadın ve erkeklere(50 ve 70 yaş dahil) kolon kanseri taraması,

·         Her yaş grubundan başvurana sigara bıraktırma danışmanlığı,

 

Psikolojik Danışmanlık Merkezlerinde;

·         3-17 yaş arası  kişilere çocuk psikologuna psikolojik değerlendirme ve terapi,

·         18 yaş ve üstü kişilere yetişkin psikologuna psikolojik değerlendirme ve terapi,

 

 

İSADEM;

·         İlçede ikamet eden her yaş grubuna sağlık- sosyal- ruh sağlığı konularında bireysel danışmanlık ve bireysel/grup eğitim hizmeti talepleri karşılanmaktadır .

 

Sağlık Köşesi
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi - Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı - 2010