ANASAYFA | İBB  
 
Skip navigation links
HİZMETLERİMİZ
KİMLERE HİZMET VERİYORUZ ?
BİRİMLERİMİZ
NUMUNE KABUL KURALLARI
İLGİLİ LİNKLER
 
HIFZISSIHHA LABORATUVARLARI                                                                                 
 
1952 yılında kurulmuş olan Şehir Hıfzıssıhha Müessesesi’nde faaliyete başlayan Hıfzıssıhha Laboratuvarları, halen aynı binada, Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğü, Hıfzıssıhha Laboratuvarları Müdür Yardımcılığı’na bağlı olarak hizmet vermektedir.

Her türlü gıda, su ve ayrıca kozmetik, temizlik v.b. maddelerin fiziksel, fizikokimyasal, kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerinin yapıldığı modern donanımlı laboratuvarlarımız her geçen gün daha da güçlenmektedir.

Laboratuvarlarımızda, TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği için Genel Şartlar standardının şartlarını sağlayan bir kalite yönetim sistemi kurulmuş ve Kontrol Laboratuvarlarının Kuruluş ve Görevleri Hakkında Yönetmelik’e göre Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nden çalışma izni alınmıştır.

“Uluslararası yeterlilik testlerinde başarılı sonuçlar alan laboratuvarlarımız, TÜRKAK tarafından 2008 yılında ilk denetimini geçirmiş ve 30 Haziran 2009 tarihinde toplam 17 parametrede (mikrobiyoloji laboratuvarlarında 8, kimya laboratuvarlarında 9 parametrede) akredite olmuştur.   2013 yılı itibariyle toplam 23 parametrede (mikrobiyoloji laboratuvarlarında 10, kimya laboratuvarlarında 13 parametrede)  akredite olmuştur.”

Analiz metotlarında kapsam genişletme ve TÜRKAK tarafından akredite olunacak analiz parametre sayısını arttırma çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca, Ar-Ge proje çalışmalarına başlanılmak üzere ön hazırlıklar yapılmakta ve öngörüler değerlendirilmektedir.

 
 
 
        
 
 
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı
Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğü
Adres: Atatürk Bulvarı, Vefa Sokak No:16 Saraçhane Fatih - İstanbul
Telefon (Santral): (0212) 513 24 62 Faks: (0212) 455 27 59
 
 
Sağlık Köşesi
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi - Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı - 2010