ANASAYFA | İBB  
 
Skip navigation links
HİZMETLERİMİZ
KABUL KOŞULLARI
BİRİMLERİMİZ
ZİYARETÇİ REHBERİ
BİZE ULAŞIN

 

HİZMETLERİMİZ

Beslenme: Sakinlerimize diyetisyen gözetiminde üçü ana ikisi de ara öğün olmak üzere günde beş öğün yemek verilmektedir. Ayrıca sakinlerimiz kurum içerisinde faaliyet gösteren kafeteryalardan da yararlanabilmektedirler.

Muayene ve Tedavi Hizmetleri: Sakinlerimizin periyodik muayeneleri, kurum bünyesinde çalışmakta olan diş hekimi, aile hekimi, psikiyatrist, nörolog ve fizik tedavi uzmanı tarafından düzenli olarak yapılmaktadır. Hastalıkları ayrıntılı tetkik ve tedavi gerektiren sakinlerimiz, ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendirilerek her türlü tedavileri kurum tarafından takip edilmektedir.

Giyim: Darülaceze'de kalmakta olan sakinlerimizin tüm giyim ihtiyaçları İstanbul Darülaceze Müdürlüğü tarafından karşılanmaktadır.

Sosyal ihtiyaçlar: Sakinlerimizin sosyal hayata adaptasyonlarına yönelik kurum içi ve kurum dışı etkinlikler düzenlenmektedir. [Şehir içi ve Şehir dışı kültür gezileri, yemek, konser, sinema, doğum günü, piknik organizasyonları v.b ]

 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi: Sakinlerimizin fonksiyonel kapasitelerini artırarak yaşam standartlarını yükseltmeyi hedefleyen merkez, bilimsel yöntemler ışığında ileri teknoloji ile hizmet vermektedir. Fiziksel yetersizlik içindeki sakinlerimize uygulanan FTR programlarından olumlu sonuçlar elde edilmektedir.

Hasta Sevk Birimi: Kurum hekimleri tarafından tam teşekküllü hastanelere sevk edilen sakinlerimizin hastanelerdeki tedavi süreçlerini takip eden ve gerekli durumlarda hastaneye yatışı yapılan sakinlerimize refakat hizmeti veren birimdir.

Koruyucu Sağlık Hizmetleri: Çoğunluğu yaşlı ve bir kısmı yatağa bağımlı olan sakinlerimizin sağlığının korunması ve olası hastalıklara karşı erken tedbir alınması amacıyla koruyucu sağlık programları uygulanmaktadır. Bası yarası ve kontraktür önleme programı, aktif yaşlanma programı, konstipasyon önleme programı, mobilizasyon programı, tiroid tarama programı bunlardan bazılarıdır.

Aktif Yaşlılık Programı: Yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan sorunların azaltılması amacı ile düzenli egzersiz/spor aktiviteleri ile uğraş terapisi çalışmalarını içermektedir.

Sosyal Aktivite Merkezi: Sakinlerimizin sosyal rehabilitasyonu için kurulan merkezde, eğitimciler tarafından resim, müzik, örgü, ahşap boyama ve takı tasarım gibi branşlarda dersler verilmektedir. Çalışmalar sonucu ortaya çıkan ürünler belirli dönemlerde düzenlenen kermeslerde ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır.

Spor Salonu: Sakinlerimizin fiziksel ve zihinsel durumlarına uygun spor aktivitelerine katılabilecekleri kapalı ve açık oyun alanlarını bünyesinde barındıran spor kompleksi mevcuttur.

  

Çok Amaçlı Kompleks: Kompleks içerisinde sakinlerimiz için sinema gösterimlerinin yapıldığı 60 kişi kapasiteli sinema salonu, internet kafe ve 450' si sesli olmak üzere toplam 3350 adet kitaptan oluşan bir kütüphane mevcuttur.

Doğal Dinlenme Alanları: Sakinlerimizin boş vakitlerini geçirebilecekleri ve ruhsal dinginliğe ulaşabilecekleri şekilde düzenlenmiş olan dinlenme alanlarında yapay dere ve çardaklar bulunmaktadır.

Hobi Bahçesi: Kampüs içerisinde sakinlerimizin rehabilitasyonuna yönelik oluşturulan hobi bahçesinde, arzu eden sakinler kendilerine ayrılan alanda sebze yetiştirmektedirler.

Kanuni Temsilcilik Hizmetleri: Doktor raporu ile vesayeti uygun görülen sakinlerimiz adına vesayet ihbarı yapılmakta, vasi atanacak herhangi bir yakını olmayanlar için gönüllü vasiler tespit edilmektedir.

Sosyal Duyarlılık: Eğitim müfredatı kapsamında "Sosyal Duyarlılık Projesi" için kurumumuza başvuru yapan öğrencilerin sosyal konularda gönüllü çalışmalarını desteklemeyi hedefleyen proje, "Darülaceze Sakinlerinin Sosyal Hayata Adaptasyonu" projesi ile birleştirilmiştir. Çeşitli eğitim öğretim düzeyindeki öğrenciler kendilerine en uygun sakin profili ile ilişkilendirilerek proje kapsamında çalışmaları desteklenmektedir.

Manevi Bakım: Sakinlerimizin manevi ihtiyaç ve talepleri göz önünde bulundurularak İstanbul il Müftülüğü'nün koordinasyonu ile her hafta manevi bakım programları düzenlenmektedir. Dini ve ahlaki sohbet programları ile mübarek gün ve gecelerdeki çeşitli etkinlikler din görevlilerince yürütülmektedir.

 

İbadethaneler: Üç büyük dine mensup sakinlerimizin ibadetlerini yapabilmeleri için camii, şapel ve midraş oluşturulmuştur.

Yaşlı Danışma Hattı: Vatandaşlarımızın yaşlı hizmetleri alanındaki tüm ihtiyaçlarına en kısa sürede ulaşabilmelerini sağlamak ve sosyal hizmet alanında rehberlik sunmak amacı ile oluşturulmuş birimdir. Yaşlılar ile ilgili her türlü istek ve önerilerinizi 0 216 528 85 85 numaralı telefondan bizlere ulaştırabilirsiniz.

Uluslararası Çalışmalar: Yurt dışında benzer hizmet veren ve bu alanda çalışmalar yürüten kurumlarla bilgi alışverişinde bulunularak sosyal projeler yürütülmektedir.

Kalite Çalışmaları: Çalışanlarının performanslarını üst seviyede tutarak hizmetlerinde koşulsuz sakin memnuniyetini ilke edinen Darülaceze, bu alandaki kalite standartlarında norm belirleyici olmayı hedef belirlemiştir. Eğitim, performans yönetimi, çalışan ve sakin memnuniyeti ile oluşturulan kalite yönetimi anlayışını ve hizmet standartlarını sürekli geliştirerek edinilen bilgi ve deneyimleri benzer hizmet veren sosyal kuruluşlarla paylaşmaktadır.

Evsizlere Geçici Konaklama Hizmeti: İstanbul Darülaceze Müdürlüğü'nün koordinasyonunda İstanbul’da sokakta veya terk edilmiş mekanlarda yaşayan kişilerin, spor tesislerinde kış ayları süresince barınma, beslenme, kişisel hijyen, sağlık, giyim ve sosyal ihtiyaçlarına destek verilmektedir.

 

Sağlık Köşesi
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi - Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı - 2010