ibb
ibb
ibb ibb
ibb


AKSEKİ ORMANALI ABDULLAH - NERİME TURAN HUZUR EVİ

Abdullah ve Nerime Turan isimli hayırsever vatandaşlar tarafından yaptırılarak İstanbul Darülaceze Müdürlüğü’ne bağışlanan AKSEKİ ORMANALI ABDULLAH VE NERİME TURAN HUZUREVİ, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından, 22 Şubat 2006 tarihinde düzenlenen törenle açılarak, İstanbullara hizmet vermeye başlamıştır. 

Huzurevimiz, 3200 metrekaresi kapalı, 3800 metrekaresi açık olmak üzere toplam 7000 m² alan üzerine Yakacık mevkiinde kurulmuştur. İstanbul’un 4 ilçesini de (Adalar, Pendik, Kartal, Maltepe) aynı anda görebilen ve İstanbul’un balkonu olarak tabir edilen mekan doğal çevresi ve deniz manzarası ile turistik otelleri aratmayan bir görünüme ve konfora sahiptir.
Yaşam Koşulları
2’si süit,4’ü tek kişilik,32’si çift kişilik ve 8’i evli çiftlere olmak üzere toplam 88 yatak kapasitesine sahiptir. Tüm odalarda standart olarak yatak, oturma grupları, banyo ve tuvalet, telefon, makyaj masası,gömme dolap,TV sehpası ve buzdolabı kabini bulunmaktadır. Merkezi ısıtma sistemi ile ısıtılan tesisin, özel yapılmış kabinli banyolarında 24 saat sıcak su ile hizmet verilmektedir.

Tesisin özel olarak tasarlanmış çift asansörü de huzurevi sakinlerinin yaşamlarını kolaylaştırmaktadır. 

Huzurevimiz, ortak alanlarda kütüphanesi, TV salonu, oyun salonu, lobi ve klimalı dinlenme odaları, panoramik İstanbul manzaralı bahçesi ile sakinlerimize hizmet vermektedir. 

Yakacık Huzurevi, gelişen ve değişen hayat şartları nedeni ile bakacak kimsesi olsa bile kendi kendine yaşamını sürdürebilme yetisine-maddi/manevi-sahip kişilerin, hayatlarını idame etmek için seçebilecekleri alternatif bir yaşam merkezi olarak tasarlanmıştır. Huzurevimiz emeklilik yaşından sonra, kişinin hem yalnız kalmayarak iyi bir arkadaş ortamına kavuşması, hem de yaşamak istediği huzuru bulabileceği nezih bir ortama sahiptir.

Sağlık Hizmeti
Huzurevimizde, doktor kontrolünde acil müdahalelerin yapıldığı ve sakinlerimizin sağlık sorunlarının kontrolünün sağlandığı bir revir ve gözlem odası ile 24 saat hemşirelik hizmeti verilmektedir. 

Acil sevkin gerekli görüldüğü durumlarda en yakın hastaneye ulaşım ivedilikle sağlanıp eş zamanlı olarak sakin yakınları bilgilendirilmekte, aynı part-time hizmet veren bir psikiyatri doktoru ve bir psikolog tarafından sakinlerimize hizmet verilmektedir. 

Tesisimizin her katında özel eğitim almış yardımcı personellerimiz 24 saat hizmet vererek 

huzurevimizin temizlik ve hijyenini sağlamaktadır. Aynı zamanda sakinlerimizin giyim eşyalarının yıkanması ve ütülenmesi gibi işlere de yardımcı olmaktadırlar.

Huzurevimizde yemek hizmeti, diyetisyenimizin hazırladığı program dahilinde üç ana ve üç ara öğün olarak verilmektedir. Yemek tüm koridorlarda bulunan 6 yemek salonunda servis edilmekte, sakinlerimizin sağlık profillerine uygun özel diyet yemekleri hazırlanmaktadır.

Sosyal Hayat
Odalarını genellikle dinlenme amaçlı kullanan huzurevi sakinleri, ortak kullanım alanlarında çeşitli sosyo-kültürel aktivitelerle (TV, Müzik dinleme, kitap okuma, resim yapma, bitki yetiştirme, satranç, tavla vb…) zaman geçirme imkanına sahiptir. 

Sakinlerimizin, sosyal yaşamlarını renklendirmek ve yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla birçok sosyal aktivite sunulmaktadır. 

Ayrıca günü birlik şehir içi-dışı gezi ve kültür turları düzenlenmektedir. Belirli günlerde bahçemizde tüm sakinlerimizin katılımıyla barbekü partileri yapılmakta, alışveriş ihtiyaçları için servis hizmetleri verilmektedir. 

Tesisimizde, sakinlerin oluşturduğu hobi bahçesinde organik tarım ürünleri yetiştirebilme imkanı bulunmaktadır.

Başvuru Şartları
  • İstanbul doğumlu olmak veya İstanbul il sınırları içinde ikamet ediyor olmak
  • 55 yaş üzerinde olmak
  • Günlük öz bakımını ve yaşam etkinliklerini (yeme, içme, banyo, tuvalet, tıraş vb) bağımsız olarak yapabilecek durumda olmak
  • Ruh sağlığı yerinde olmak (Psikolojik bir hastalığı bulunmamak)
  • Bulaşıcı hastalığı bulunmamak; alkol, uyuşturucu vb. bağımlısı olmamak
  • Yasalarda belirtilen yüz kızartıcı suçlardan hükümlü bulunmamak
  • Aylık bakım ücretini ve gerekli durumlarda sağlık harcamalarını karşılayabilecek ekonomik güce veya sosyal güvenceye sahip olmak.

Adres: Hürriyet Mahallesi Spor Caddesi Papatya Sokak
No:20 (Kartal Cezaevi karşısı) Yakacık-Kartal / İSTANBUL 
Tel: (0216) 379 82 98
Faks: (216) 379 82 27

Kroki için tıklayınız

 

 

 

   
ibb Darülaceze Dostluğu

Nasıl Başvurulur?

Darülaceze Hizmet Tarifesi

Darülaceze İletişim Bilgileri
Tel :(216) 528 84 00 pbx
Fax :(216) 471 34 67

Toplu ziyaret ve randevu için:

Tel: (216)471 34 60
8624–8625 dahili
Müracaat Tel:(216) 471 34 60
8590-8592  dahili

Adres:

Kayışdağı Caddesi No:233 

Kadıköy / İstanbul
darulaceze@ibb.gov.tr