8. İSTANBUL LALE FESTİVALİ PROGRAMI indirmek için tıklayınız (PDF).

İstanbul'da Lale Zamanı başlıyor!

Dolmabahçe Sarayı'nda Lale Zamanı Sergisi
Sergi Süresi: 01-12 Nisan 2013
Yer: Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi

İsmail Acar Resim Sergisi
Sergi Süresi: 06-28 Nisan 2013  
Yer: Emirgan At Ahırları Sergi Salonu - Emirgan Korusu

Lale Heykelleri Sergisi
Sergi Süresi: 06-28 Nisan 2013
Yer: Emirgan Korusu
Göztepe 60. Yıl Parkı

En Güzel Lale Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni ve Sergisi
Tarih:12 Mayıs 2013
Yer: Emirgan Korusu, Beyaz Köşk Bahçesi

Emirgan Korusu Etkinlikleri
Etkinlik Süresi: 06-21 Nisan 2013
Etkinlik Saatleri: 11.00-20.00

Yerli Müzik Gruplarının Performansı
Ebru Sanatçılarının Performansı
Ressamların Performansı
Cam Üfleme Sanatı Performansı
"Lalelerin Dilinden" Sergisi
İSMEK Geleneksel Türk Sanatları'nda Lale Sergisi
İSMEK Lale Temalı Ürünler Satış Noktası
Lale Heykelleri Sergisi
İstanbul Lale Festivali Kronolojik Fotoğraf Sergisi
Canlı Lale Satış Noktası
Lale Fotoğraf Çekim Noktası

Göztepe 60. Yıl Parkı Etkinlikleri
Etkinlik Süresi: 13-28 Nisan 2013
Etkinlik Saatleri: 11.00-20.00

Yerli Müzik Gruplarının Performansı
Ebru Sanatçılarının Performansı
Ressamların Performansı
Cam Üfleme Sanatı Performansı
İSMEK Geleneksel Türk Sanatları'nda Lale Sergisi
İSMEK Lale Temalı Ürünler Satış Noktası
Lale Heykelleri Sergisi
İstanbul Lale Festivali Kronolojik Fotoğraf Sergisi
Canlı Lale Satış Noktası
Lale Fotoğraf Çekim Noktası

Sultanahmet Meydanı Etkinlikleri
Etkinlik Süresi: 06-07 Nisan 2013 * 13-14 Nisan 2013
20-21 Nisan 2013
Etkinlik Saatleri: 11.00-20.00

Yerli Müzik Gruplarının Performansı
Ebru Sanatçılarının Performansı
Canlı Lale Satış Noktası


İstanbul'da Lale Zamanı başlıyor!

Bu yıl sekizincisini düzenlediğimiz İstanbul Lale Festivali süresince Emirgan Korusu, Göztepe 60. Yıl Parkı ve Sultanahmet Meydanı çeşitli etkinliklere sahne olacak!

30 Nisan'a kadar devam edecek festival kapsamında, bu baharda da parklarda, meydanlarda, bahçelerde, pencere önlerindeki saksılarda laleler açacak.

 

Lale İstanbul halkıyla bir daha ve yeniden kucaklaşıyor!

8. İstanbul Lale Festivali  kapsamında düzenlenecek birbirinden
renkli etkinliklerle, İstanbullular eski dostları lalelerle bir kez daha hasret giderecek. Festival süresince üç ana etkinlik alanında yerli müzik grupları canlı konserlerle İstanbullulara keyifli anlar yaşatacak.

Ebru sanatçıları yapacakları canlı performans gösterileriyle sanatseverlerle buluşacak.
Fotoğraf ve resim sergileri açılacak. Kısaca İstanbullular bahara renkli ve canlı bir merhaba diyecek.

Bu yıl sekizincisini yaptığımız İstanbul Lale Festivali, "İstanbul Lalesiyle Buluşuyor!" sloganıyla 2005 yılında başladı. Sekiz yılda; sergileri, sempozyumları, canlı performansları, gösterileri, ödül törenleri ile renkli  bir festival yaşadık.

Geçmişe renkli bir yolculuğa var mısınız?
Gelin hep birlikte Lale Festivali Kronolojik Fotoğraf Sergisi'ni
gezelim ve anılarımızı tazeleyelim.

Lalelerin güzelliği notaların ahengiyle birleşecek!

Birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yapacak 8. İstanbul Lale Festivali, gün boyunca süren konserlerden yayılan notaların ahengiyle bir başka güzel olacak.

İstanbullular yerli müzik gruplarının vereceği konserlerle baharın enerji veren havasını keyifli soluyacak.

Festivale katılan müzik grupları, etkinliklere neşe ve eğlence katacak.
Geleneksel sanatımız ebru, lale olup açacak!

8. İstanbul Lale Festivali'nde sanata ve sanatçılara özel bir yer ayrıldı. Geleneksel sanatlarımız içinde özgün bir yeri olan ebru, festival süresince üç ayrı noktada canlı performansla gündeme gelecek.

Böylece geleneksel sanatımız ebru festivalde bir daha canlanacak.
Bu gösterileri sakın kaçırmayın!

İSMEK festivalde!

8. İstanbul Lale Festivali kapsamında İSMEK, Emirgan Korusu ve Göztepe 60. Yıl Parkı'nda  Geleneksel Türk Sanatları'nda Lale isimli bir sergi açacak.

Lale'nin geleneksel Türk Sanatları'na nasıl yansıdığını görmek, lalenin sanatımızdaki serüvenini tarih içinde izlemek için bu sergiyi kaçırmayın!

Yine Emirgan Korusu ve Göztepe 60. Yıl Parkı'nda  İSMEK imzalı lale temalı ürünleri beğenip satın alabileceğiniz bir de satış noktası bulunacak.

 

"Lalelerin Dilinden" Sergisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi ihtiyaçlı ailelerin sorunlarına çözüm üretmenin yanısıra sosyo-kültürel çalışmalarla da kadınlara destek olmaktadır. 2007 yılında faaliyete geçirilen Eğitim ve İstihdam Atölyeleri'nde düzenlenen kurslar bu çalışmaların başında gelmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi Eğitim ve İstihdam Atölyeleri'nde hazırlanan ürünler, kasnakta tığla boncuk işleme ve yapay çiçek kursuna katılan kursiyerlerimiz tarafından üretilmiştir.

Sergimizin adına ilham olan ürünlerimizin ana teması olan laleler hünerli ellerin, kristal ve ipek kumaşlarla olan dansından çıkarak siz İstanbul ve lale aşıklarının beğenisine sunulmuştur.

 

Canlı Lale Satış Noktaları

Festival süresince Emirgan Korusu, Göztepe 60. Yıl Parkı ve  Sultanahmet Meydanı'nda bulunan canlı lale satış noktalarında beğendiğiniz laleleri satın alabilirsiniz.

 

Lale Heykelleri Emirgan Korusu ve Göztepe 60. Yıl Pakı'nda !

Göz alıcı renkleri ve güzelliğiyle İstanbul'un bir parçası olan lale,
8. İstanbul Lale Festivali kapsamında düzenlenen sergiyle birbirinden güzel lale heykelleri sanatçıların yorumlarında hayat buluyor.

Lale Heykelleri Emirgan Korusu ve Göztepe 60. Yıl Parkı'nda sizleri bekliyor.

 

İsmail Acar Resim Sergisi

Sergi Süresi: 06-28 Nisan 2013 
Yer: Emirgan At Ahırları Sergi Salonu - Emirgan Korusu

İsmail Acar'ın "lale" temalı resim sergisi, lalelin İstanbul'la buluşmasını konu alıyor. İstanbul'a ait mimari formlarla birlikte lale kendi estetik formunu izleyiciye farklı renk, desen ve harmoni zenginliğinde sunuyor. 40 eserden oluşan bu sergi, sanatçının kaligrafiyle mimariyi, mimariyle de laleyi aynı düzlemde birleştirdiği bir tür görsel illüzyona dönüşüyor.

İsmail Acar Kimdir?
1971 Suşehri, Sivas'ta dünyaya gelen İsmail Acar,  1988 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim bölümüne girdi ve 1992 yılında mezun oldu. Aynı üniversitede 1993 yılında yüksek lisans derecesini aldı. 2001 yılından itibaren gerçekleştirdiği tüm sergilerde, sergi gelirinin bir kısmını sosyal yardım amaçlı çalışan vakıf-dernek ve kuruluşlara bağışlamaktadır. Bugüne kadar toplam 200'ün üzerinde kişisel sergi ve karmasergiye katılan sanatçının katıldıgı bazı önemli sergiler ve aldıgı ödüller.

2012 5 Duyu 5 Olgu  Türk ve İslam Eserleri Müzesi İstanbul,TÜRKİYE .National Portre Gallery Londra, İNGİLTERE. 2011 "Beş Duyu, Kırmızı Oda Beyaz Oda" 12. İstanbul Bienali Paralel Etkinlik, İstanbul, TÜRKİYE.2010 "III İstanbul", Çırağan Kempinski, İstanbul, TÜRKİYE.2010 Doğunun İkonları, Palazzo Giovane, Foransa, İTALYA.2010 Türkler Viyana'da sergisi Jüdisches Museum Wien, Viyana,  AVUSTURYA.  2009 Floransa Bienali,Floransa, İTALYA.2008 Uluslararası Moskova Sanat Fuarı, Moskova, RUSYA.  2008 Tulip Topkapı Sarayı,İstanbul, TÜRKİYE. 2008 Doğunun İkonları, Dubai, B.A.E.2007 Makedonya Ulusal Müzesi Anadolu'nun Sultanları ve Kralları sergisi, Üsküp, MAKEDONYA.2007 Miami Art Basel, Miami, ABD. 2005 Champs-Elysees  Melanj Objeler, Paris,FRANSA.2005 51. Uluslararası Venedik Bienali, Venedik, İTALYA.2003 "Doğu'nun İkonları", Tokyo, JAPONYA. 

 

Aldığı ödüllerden bazıları:
2009 Floransa Bienali birincilik ödülü, İTALYA / 2009 Chianciano Bienali birincilik ödülüİTALYA / 2008 Uluslararası Moskova Sanat Fuarı ödülü, RUSYA / 2007 Floransa Bienali birincilik ödülü İTALYA / 2005 Yılın sanatçısı TÜRKİYE / 2004 Yılın sanatçısı, TÜRKİYE.
çalışmalarını İstanbul'da sürdüren sanatçının  eserleri Avrupa ülkelerinin tamamında, A.B.D., Kanada, Meksika, Arap Yarımadasının tamamında, Rusya, Moldovya, Ukrayna, tüm Türki Cumhuriyetler'de, Çin, Tayvan, Kore ve Japonya'da müze, özel koleksiyon ve galerilerde bulunmaktadır.

 

Dolmabahçe Sarayı'nda Lale Zamanı Sergisi

Sergi Süresi: 01-12 Nisan 2013
Yer: Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi

 

Bir rüyadan yola çıkılarak gerçekleştirilecek bir sanat masalı olan Dolmabahçe Sarayı'nda Lale Zamanı Sergisi'nde 65 adet eser sanatseverlerle buluşuyor.

Sergi Katılımcıları:

  • Tezhip sanatçısı ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tezhip Öğ.Gör.Yrd.Doç.Dr. Münevver Üçer
  • Tezhip sanatçısı Reyhan İsen
  • Kalemişi sanatçısı MSGSÜ Kalemişi Öğ.Gör.Yrd.Doç.Dr. Kaya Üçer ve katkılarıyla İbrahim Karahayıt, heykeltraş Hüseyin Suna

 

Tezhip sanatına çağdaş bir yaklaşım getiren sanatçılarımızdan Münevver Üçer, tezhiplerinde bir ilki gerçekleştirdi. Sergide 35 eserle yer alacak sanatçının 3 boyutlu tezhip heykelleri, ilk kez sanatseverlerle buluşuyor. Sanatçının, Bronz, Polyester, alçı gibi malzemelerden ürettiği 3 boyutlu heykellerde patine tekniğinin yanı sıra 23 ¾ karat altın varak kullanmış olması dikkat çekiyor. "Gelenek Gelecektir" felsefesiyle Tezhip kurallarına sıkı sıkıya bağlı olan Münevver Üçer'in eserlerinde ön plana çıkıyor.

Tezhip sanatçısı Sayın Reyhan İsen, geliştirmekte olduğu kurutulmuş yaprak üzeri tezhip arayışlarını sanatseverlerle bu sergide buluşturuyor. Kurutulmuş yapraklar, uzun yılların birikimini bünyesinde barındıran hatıra defteri gibidir, sanatçının özenle sakladığı yapraklar sanatçının bugünkü tezhip çalışmalarında hatıra defterinin yaprakları gibi can bulmuştur. Eserlerinde su bazlı boyalar ve 23 ¾ karat altın varaklar kullanan sanatçı, sergide 23 adet eseriyle yer alıyor.

Nakkaş Kaya Üçer,yıllardır süre gelen kalemişi sanatının restorasyon ve tasarım uygulamalarının yorumlarını, güncel konsept tasarımı ile Lale Devri'nin süsleme unsuru olan "eklektik" tarzı bezemelerle bu sergide sanatseverlerle buluşturuyor. Sanatçı, sergide 7 adet eseriyle yer alıyor.

 

İstanbul'un en güzel lalelerini seçiyoruz.

Lale Festivali kapsamında, her yıl olduğu gibi yine İstanbul'un en güzel lalelerini seçiyoruz.

İstanbul'un parklarında, bahçelerinde, korularında ve köşklerinde açan lalelerin fotoğraflarını çekin ve bu yarışmaya katılın, siz de kazanın!

Bilgi için: www.ibb.gov.tr - www.ifsak.org.tr

 
 
 
»İSTANBUL’UN LALE BAHÇELERİ
»KRONOLOJİK SERGİ