ANASAYFA | İBB  
 
Skip navigation links
HİZMETLERİMİZ
KİMLER YARARLANABİLİR?

Hizmet Akışı

Sağlık ve Sosyal Ön Değerlendirme:

 • Alo 153 veya http://www.ibb.gov.tr adresinden yapılan başvurular, sosyal ön değerlendirme ekiplerince en kısa sürede evlerinde ziyaret edilip hastanın sosyal durumu tespit edilmektedir. Hastanın kendisi, akrabaları, komşuları veya muhtarla yapılan görüşmede Evde Sağlık Hizmetleri kriterlerine uygun olup olmadığı araştırılmaktadır.
 • Sosyal ön değerlendirme sonucunda hizmet almaya uygun bulunan bireylerin dosyaları, değerlendirme doktoruna yönlendirilerek Evde Sağlık Hizmetlerinden yararlanması sağlanmaktadır.
 • Ayrıca sağlık ve sosyal ön değerlendirme ekiplerince Evde Sağlık Hizmetlerine başvuru yapan bireylerin ihtiyacı oldukları hizmetler için İBB’nin ve devletin sosyal yardım birimlerine yönlendirmesi yapılıp sonucu takip edilmektedir. (Maddi yardım, ev eşyası temini, yeşilkart başvurusu, kömür yardımı vb.)

Doktor Değerlendirmesi:  

 • Sosyal çalışma ekipleri tarafından uygun görülen bireyler, doktor tarafından hastanın evinde ziyaret edilerek muayenesi yapılmaktadır. Doktor ön muayenesinin ardından gerekli görülmesi halinde; yara bakımı, psikolog takibi, evde fizik tedavi, ev temizliği, kişisel bakım, hastaneye nakil gibi hizmetlerden yararlanması sağlanmaktadır.
 • Yapılan bu ilk muayenenin ardından doktorun uygun gördüğü periyotlarda doktor ekibi tarafından kontrol ziyareti yapılmakta, hastanın ve hastalığın gidişatı izlenmektedir.

  Evde Bakım Hizmeti Uygulaması: 

  • Evde Hemşirelik Bakımı 

  ·  Yara Bakımı

  ·  İdrar Sondası Takma ve Çıkarma

  ·  Serum Takma

  ·  Enjeksiyon Yapma

  ·  Hasta Eğitimi

  ·  Vital Bulguların Takibi

  • Evde Fizyoterapi Uygulaması

  Fizyoterapi gereken engelli, yatalak, felç geçirmiş hastalara evinde uzman fizyoterapistler ve taşınabilir fizik tedavi aletleri ile tedavi yapılmaktadır.

   

  • Evde Psikolojik Danışmanlık Hizmeti

  Psikolojik danışmanlık isteyen bireylerden doktorumuzun uygun gördüğü hastalara uzman psikologlar tarafından yaşadıkları ortamda psikoterapi yapılmaktadır.

  • Ev Destek Hizmetleri

  · Hasta Nakil Hizmetleri: hastalarımızın sağlık kuruluşlarına, evlerine transportlarının sağlanması ve sağlık kuruluşlarındaki işlemlerine yardım edilmesinin ve yapılmasının sağlanmasıdır. Ayrıca evinde banyosu uygun olmayan hastaların anlaşmalı yerlerde banyosunun yaptırılması için bu yerlere naklinin de sağlanmasıdır.

  · Evde Kişisel Temizlik Hizmetleri: Evde yalnız yaşayan ve ihtiyaç sahibi hastalarımızın banyosunun yaptırılması veya yardımcı olunması, tırnak kesimi, saç kesimi, giysilerinin giydirilmesi, vb gibi hastanın temizliğinin sağlanmasıdır. Ayrıca hasta kendi yiyemeyecek durumdaysa hastaya yardım edilmesi, yürütülmesi, oturtulup kaldırılması gibi günlük yaşam aktivitelerine yardımcı olunmasıdır.

  · Ev Temizliği Hizmetleri: Evde yalnız yaşayan ve ihtiyaç sahibi hastalarımızın evinin süpürülmesi, yerlerin ve camların silinmesi, tuvalet ve banyosunun yıkanması, halıların ve koltuklarının silinmesi, evinin gerekiyorsa ilaçlamasının sağlanması, vb gibi hastanın yaşadığı ortamın sağlık koşullarına uygun hale getirilmesidir.

  · Hasta Refakat Hizmeti: Evde yalnız yaşayan ve ihtiyaç sahibi hastalarımızın evinde mesai saatleri içerisinde hasta ve yakının sosyal ihtiyaçlarının giderilmesi için evde veya hastanede hastaya eşlik edilmesidir.

    

  Sağlık Köşesi
   
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi - Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı - 2010